DrKeto

View Original

Pirmasis eksperimentas su keto mityba

Taigi, kas yra ketogeninė mityba ir kas su ja valgoma? Gražumas paprastume – 60 -70% dienos kalorijų turi ateiti iš riebalų, 20-30% iš baltymų, o anglims - kiek lieka. Kitaip sakant, valgai „english breakfast“ ant visko dar sūrio užsibarstęs ir sakai kad ant dietos sėdi.
Koks viso to tikslas? Kažkiek profesiniais, kažkiek savo pomėgių vedamas noriu pats savo kailiu suprasti, kaip veikia žmogaus organizmas kuomet kardinaliai pakeičiama metabolika, smegenys pradedamos maitinti kitu energijos šaltiniu ir kokiu trumpalaikių efektų tai gali turėti žmogaus organizmui subjektyviai ir objektyviai.
Kieno tai išmislas? Ketogeninės mitybos idėja atsirado dar 1920 Amerikose, kur tuo metu buvo skirta gydymo tikslais epilepsija sergantiems pacientams. Mat kuomet smegenys yra maitinamos antriniu joms tinkamu resursu – ketonais, jos nebeturi polinkio svaidyti nervinių iškrovų, kaip padūkusios , dėl energijos rezervo stokos. Dėl tos priežasties ir epilepsijos priepuoliai tapdavo gana retesni arba išnykdavo. Vėliau tos pačios Amerikos pradėjo tukti ir biochemikai, fiziologai ar net medicininis personalas susiprato, kad ketogeninė mityba ir čia tinka. Anglių bei cukraus juk racione nerasta, tad ir gliukozes kraujyje mažai beaptinkama, galiausiai ir insulino svyravimo organizme nėra. Taip ir buvo pradėta ji taikyti ir cukriniu diabetu sergantiems pacientams ir gana sėkmingai. Galiausiai šita idėja pasigavo ir kultūrizmo industrija, kuri taip pat atrado naudą šios idėjos. Kuomet organizmas pereina į ketogeninį režimą, organizmą greitai palieka „excess water“, kurio stoka visuomet reikalinga per čempionatus, mat jie maskuoja išsišokusius raumenis. Pagaliau šią mintį nusižiūrėjo ir mitybos industrija, kuri pradėjo kurti milijona ir viena dietą – visokie atkinsai, paleo, bulletproof, etc.
Kokia to fiziologija? Organizmas negaudamas anglių , pradeda skaldyti riebalus – ilgalaikius energiniu rezervus ir maitintis iš jų. To pasėkoje susidaro elementai, kurie ir yra vadinami KETONAIS (iš to ir kyla pavadinimas). O jūs galite paklausti tuomet – „ o tai smegenys juk gliukoze tik valgo, kaip čia be jos galima, juk visai nuprotėsi?!?”. Nusiraminkime, mūsų organizmas už mus pačius protingesnis. Su laiku evoliucijos pasekoje jis išmoko kaip energijos resursą naudoti tuos vadinamus ketonus. Dar čia visai nesenai, kuomet mūsų promočiutės ir proseneliai būdavo migruojančios gentys, kurios bėgioti paskui savo maistą turėdavo, ne visad jį ir pagaudavo, tad tekdavo badauti, kai badauji, riebalai organizmo skyla, o kai jie skyla, kas išsiskiria? Teisingai – ketonai ! Taigi, tai yra natūrali pačio organizmo gaminama antraeilė energijos forma mūsų smegiaunei ;]
Mano išsikeliamos taisyklės ateinančiam mėnesiui - 
1. Kasdien suvartoti ne daugiau 30 g anglių. Didesnis kiekis paskatins insulino išmetimą ir išmuš iš ketogeninės būsenos.
2. Labai riboti alkoholi – o jei ir vartoti, tai tik gerai filtruotus stipriuosius. Jie panašiai kaip ir cukrus, gali slopinti procesą.
3. Registruoti ir sekti savo mitybą, svorį ir kraujo rodiklius. ( Juk reikia panaudoti to „Master of Science“ diplomo žinias, po galais)
4. Informuoti ir šviesti kolegas apie esamą procesą ( ir per daug nesiskųsti pirmosiomis dienomis, kad galvą skauda)
Post‘as jau ir taip gana ilgas gavosi, tad čia ir sustosiu šiam kartui. 
Šiuo metu esu 5oje dienoje šios mitybos ir vis dar išgyvenu „ ketoflu“, tačiau jau gana tolerable. Kas tai yra ir koks maisto racionas pasidalinsiu kelių dienų bėgyje.
Gero sekmadienio.